Kuidas tõsta oma šansse töökohale kandideerimisel, ehk taodeldava töökoha saamisel?

Tuginedes oma kogemusele nii värbajana kui ka töövõtjana-kandidaadina avaldan mõned soovitused suurendamaks oma šansse kandideeritavale töökohale valituks osutumisel. Nii mõnigi soovitus võib olla iseenesestmõistetav, aga kuna praktikas neis ikkagi eksitakse, siis toon välja ka triviaalsemad nüansid.

  1. Kandideeri mõtestatult! Tutvu tähelepanelikult töökuulutusega. Kui selles on viiteid täpsema info juurde, tutvu ka sellega saamaks paremat ülevaadet töökohast, töö sisust ja olemusest kui ka tööandjast. Kaalu hästi läbi kuidas sulle kõnealused tööülesanded sobivad ja sa nendega toime tuleksid. Mõtle, kas sa oled selliste tööülesannetega varem kokku puutunud. Kui ei ole, siis millised on olnud kõige sarnasemad töökohustused, milles omad kogemust? Kuidas sulle sellised tööülesanded on istunud? Mis on meeldinud, mis mitte? Kui miskit pole meeldinud, siis mis põhjusel? Mis annab sulle kindluse ja arusaama, et sulle kõnealused tööülesanded sobivad ja on jõukohased?
    Kui töökuulutus ei loo tööst piisavalt head ettekujutust, kontakteeru töökuulutuses toodud kontaktisikuga ja uuri järele! Kui kontakte ära toodud pole, siis leiad need ehk internetist.
  2. Vaata kriitilise pilguga üle oma CV millega kavatsed kandideerida! Ajakohasta oma CV, täienda viimaste töökogemuste, koolituste jms osas, kõrvalda kirjavead. Selles osas on hea lasta keelevaistuga sõbral-tuttaval või hoopistükkis eriala professionaalil oma CV üle vaadata – tavaliselt jäävad teisele inimesele ebakohad paremini silma.
    Õigekiri ja vormistuse korrektsus ei pruugi igale ametikohale kandideerimisel olla oluline, aga halba ei tee see kunagi ning tuleb pigem kasuks.
  3. Lisa CV-le ka motivatsioonikiri või vähemasti põhjenda oma kandideerimise motiivi ja ametikohale sobivust e-kirjas! Seda eriti juhul kui sinu CV ei vasta päris hästi ametikoha nõudmistele (näiteks hariduse või töökogemus osas).
    Sellega sa näitad, et oled töö sisust aru saanud ning suudad enda töökohale sobivust analüüsida. See peakski moodustama motivatsiooni- või siis kaaskirja sisu.
  4. Ära kasuta oma familiaarse sõnastusega, ehk kildkonnaga suhtluseks loodud e-posti aadressi! E-posti aliased a la bemmimees@, naistemees@, bimbo@, omaajaperemees@, fistfighter@ (näited siin elust enesest) jms ei ärata tavaliselt tööandjates usaldust.
    Kõige kohasem on kasutada oma nime sisaldavat e-posti aadressi. Näiteks eesnimi.perenimi@domeen. Kui sul sellist veel pole, tasuks see luua. Abiks erinevad e-posti teenuse pakkujad nagu Google (gmail), Yahoo, Microsoft või meie kohalikul sideturul opereeriv Telia vms.
  5. Väldi kandideerimist sotsiaalmeedia kaudu! Sa võid silmata mõnd töötaja vajaduse alast postitust, üleskutset või töökoha kuulutust Facebook’is. Kui selles on aga ära toodud kontaktinfo (e-posti aadress) või link põhjalikumale töökuulutusele, mille juures on kontaktid, siis kasutada kandideerimiseks, ehk oma CV saatmiseks, aga samuti töö kohta info küsimiseks, neis toodud kontakte selmet teha seda pelgalt Facebooki kaudu. Kandideerimiseks e-posti või viidatud kandideerimiskanali kasutamine on professionaalsem teguviis, mis jätab sinust potentsiaalse kandidaadina oluliselt parema ja tõsisemalt võetavama mulje, kui see, kui sa kasutad kontakteerumiseks Facebook Messengeri või veelgi halvem – piirdud oma huvi avaldamisega kommentaari formaadis küsides trafaretselt n-ö “lisainfot” või poetad lakoonilise “olen huvitatud” vms. Muidugi, on ka neid tööandjaid ja töökohti, kus selline suhtlusviis võib olla piisav, ehk seda aktsepteeritakse. Näiteks kõik lihtsamad tööd, nagu koristaja, autopesija, köögiabiline, lammutustööline vms. Sellele vaatamata soovitan töö vastu huvi ilmutamiseks, lisainfo küsimiseks ning kandideerimiseks kasutada e-posti, ehk muid kandideerimisinfos viidatud kanaleid.
  6. Ole kontaktne! Ole kättesaadav oma kandideerimisdokumentides viidatud kontaktidel, ennekõike mobiilil ja e-posti aadressil! Juhul kui sa seda ei ole, ei saa tööandja/värbaja sinuga ühendust, esitada sulle täpsustavaid küsimusi, kutsuda sind intervjuule jne – ehk lühidalt, sinuga ametikohale arvestada.
    Jälgi regulaarselt oma CV-s, ehk kandideerimisel avaldatud e-postiaadressiga seotud postkasti. Kui see ei ole su põhiline postkast, tasub sellele laekuvad e-kirjad serveri tasandil oma põhipostkasti edasi suunata. Eriti oluline on see juhul kui kasutad suhtluseks riiklikku @eesti.ee domeeniga aadressi.
    Kindlasti kontrolli üle oma CV-s, motivatsioonikirjas või mujal ära toodud e-posti aadressi korrektsus – et kõik vajalikud tähed, märgid jms oleksid olemas ja õiged!
    Kui sa ei saa kohe sisse tulevale kõnele vastata, helista esimesel võimalusel tagasi! See ei puuduta vaid kandideerimist vaid peaks olema elementaarne telefonisuhtlemise tava. Kui sa ei saa või ei soovi rääkida, saada sõnum.
    Soovid/taotled midagi, ole kättesaadav! Elementaarne.
  7. Loo omale ülevaade oma käimasolevatest kandideerimistest. Kui sa kandideerid enam kui kahele või kolmele töökohale võib nendega seotud erinevate nüansside nagu töö sisu, tähtajad ja muu meeldejätmine üle jõu käima hakata. Sestap on mõistlik mõnes tabelarvutusprogrammis luua omale ülevaade milles märgid ära ametikoha millele kandideerid, lingi tööpakkumisele, tööandja (asutus/ettevõte), tööandja esindaja nime ja kontaktid, kandideerimistähtaja, kuupäeva millal kandideerisid. Lisaks oma äranägemisele veel mõni aspekt, mida pead oluliseks. Samuti soovitan sinna lisada märkuste või tulemuse lahtri, millesse paned kirja oma edenemise konkursil ja/või tööandjalt saadud tagasiside sinu staatuse või konkursi tulemuse kohta.
    Selline ülevaatlik tabel aitab sul hoida oma kandideerimistel silm peal ning küsida tööandjalt/värbajalt tagasidet sinu staatuse kohta konkursil kui vastava tagasiside andmise tähtaeg on üle läinud, aga sinuga ei ole ühendust võetud või tagasisidet antud.
  8. Ole korrektne, viisakas ja lugupidav tööandja esindajaga suhtlemisel! See ei täheda lipitsemist ega pugemist. On mõistetav, et näiteks pikk kandideerimisprotsess, viidatud tähtaegade ületamine jms võivad üksjagu frustratsiooni tekitada. Püüa sellegipoolest viisakaks jääda. Oma staatuse ja väljavaadete kohta töökoht saada, saad küsida ka pahameelt teravalt avaldamata (eks see laieneb suhtlemisele laiemalt). Küllap protsessi venimiseks on olnud omad põhjused.
  9. Vasta telefonikõnele oma nimega! Näiteks: „Tere! Jaan kuuleb.“ vms. Telefonikõnele vastamine väljenditega „Kuuldel“, „Jah!?“ („Daa!“), „Mis on?“, „Kes helistab?“ jms. ei mõju hästi. See jätab kõnele vastajast külma, tõrjuva või koguni ülbe mulje.
    Muidugi, igaüks teab lõpuks ise kuidas ta telefonile vastab ja millist muljet soovib jätta, aga selline on soovitus kui soovid mõjuda usaldusväärselt, avatult ja sõbralikult. Need on reeglina universaalsed omadused, mida ka tööandjad hindavad (isegi, kui nad ise võivad neis asjus samuti eksida).
  10. Ilmu tööintervjuule kui sind on sellele kutsutud! Või kui sa ei saa sellele mis iganes põhjusel tulla – sh juhul kui loobud ametikohale edasi kandideerimast – , teavita sellest esimesel võimalusel kutse saatjat! Soovitavalt kuni päev enne kohtumist meilitsi või ka telefonitsi ning kuni 12 tundi enne kohtumise algust mobiilitsi. Kui sa ei söanda helistada, saada sõnum. Mobiilitsi kontakteerumine on seda olulisem, mida vähem aega on kokkulepitud kohtumise alguseni aega jäänud, kuivõrd sind töövestlusele ootajal ei pruugi siis enam meilidele juurdepääsu olla.
    Nii kurb kui see ka pole, juhtub seda, et kandidaat ei ilmu kokkulepitud ajal kohtumisele, pole telefonitsi kättesaadav ega ole oma mitte tulemisest ka eelnevalt teavitanud ning saadab alles hiljem meili, teatades, et pole töökohast enam huvitatud.
    Selliselt toimides ei loobunud sa mitte ainult kõnealusest töökohast vaid rikkusid ka oma usaldusväärsust inimesena. See omakorda tähendab, et kahjustasid oma väljavaateid tulevikus konkreetse tööandja töökohtadele kandideerimisel ning mine tea, kas see tööandja sulle edasipidi ettepanekuid-tööpakkumisi enam saadabki.

Siinses postituses toodud soovituste järgimine ei garanteeri soovitud töökoha saamist, küll aga kindlustab selle, et sind ei välistata põhjustel, millest oleksid saanud teadlikult toimides hoiduda. 😊

Mõtestatut, kaalutud ja edukat kandideerimist!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jutul on jumet?

Liitu meillistiga ja saa uus postitus ilma viivituseta oma e-postile!

NB! Saatmise regulaarsus mõned korrad aastas.

Kes nii pikki tekste viitsib lugeda!?

Kandidaatide CV-d võivad olla veelgi pikemad. Samuti ületab käesoleva artikli info mahtu ühe ka mitte kuigi osavõtjaterohke konkursi kandidaatide info (CV-d, kaas- ja motivatsioonikirjad).

Aga töötajat oleks vaja küll. 

Võta ühendust! Vaatame kuidas saame Teie elu lihtsamaks teha, et saaksite jätkuvalt tegeleda oma põhitööga, aga samas mõne aja pärast täiendada oma ridu soovitud tööjõuga.

Kontaktid leiad siit.

Ajud ja Käed Lahendused